Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Sypialnia boho – na jakie dodatki postawić?

Wnętrza Data publikacji - 5 września 2021 Autor - Redakcja domplusdom.pl
sypialnia boho

Styl boho, wywodzący się z artystycznej bohemy i nazywany niekiedy także stylem etno, niewątpliwie przeżywa dziś swój renesans. Inspiruje on zarówno światowe sławy jak i mniej znanych celebrytów, którzy we wnętrzach boho na instagramie i innych platformach cieszą się poranną kawą, wieczornym chillem czy prezentują produkty marek, z którymi współpracują. Nie dziwi więc, że taka sypialnia w stylu boho czy chociaż boho dodatki to często obiekt westchnień wielu zwykłych osób, którzy poprzez swoich idoli kojarzą ten styl z pewnego rodzaju luksusem, ale takim, który jest dostępny także dla nich.

Czym charakteryzuje się styl boho?

Boho wyróżnia się naturalnością, nawiązaniem do wzorów etnicznych i rustykalnych klimatów, ale przy zachowaniu harmonii wzorów i kolorów. Brak tu krzykliwości, dużo za to bieli, beżu czy złota, a także materiałów takich jak drewno, wiklina lub bambus. Wnętrza w tym stylu stwarzają romantyczny, swobodny klimat, kojarzący się ze środowiskiem artystów.

sypialnia boho

Jest to styl eklektyczny, a więc łączący w sobie wiele różnych, niekoniecznie w oczywisty sposób dopasowanych dodatków. Dodatki te wspólnie tworzą zadziwiająco pasujący do siebie obrazek. Motywy orientalne można śmiało połączyć z wiejskimi wzorami. Warto dodać do tego nieco odrapane z farby, drewniane meble, a na łóżku położyć wygodne poduchy i utkany przez babcię kilimek. Warto jednak wybierać ciepłe barwy, które nadadzą białym ścianom łagodnego charakteru i ocieplą wnętrze. Sypialnia boho nie powinna również stronić od kwiatów, szczególnie tych z pięknymi, zielonymi liśćmi. Nic bowiem nie działa bardziej relaksująco niż wypielęgnowane rośliny. Dają one wrażenie jedności z naturą nawet we wnętrzu mieszkania w środku wielkiego miasta. W ogóle kolory, także te bardziej wyraziste, są tu mile widziane, bo doskonale prezentują się pośród przeważającej jednak bieli i naturalnych barw: wszelkich beżów i brązów.

Nie używa się ich tylko w przypadku scandi boho, czyli odmiany łączącej w sobie także styl skandynawski. Styl ten charakteryzuje się lekkością, warto więc wybierać meble, które oddają to wrażenie lekkości. Takimi meblami są niezabudowane drewniane półeczki, metalowe ramy łóżka czy wręcz łóżka na paletach, niewielkie, ażurowe stoliczki. Tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie ciężkich struktur, np. w przypadku szaf ubraniowych, świetnie sprawdzi się pomalowanie ich na biało lub zrobienie w farbie przetarć. Można też wszelkie duże, drewniane fronty zamienić na lżejsze, z rattanu czy wikliny. Świetnie sprawdzą się też jasne, czasem prześwitujące parawany, które mogą zasłonić mniej pasujące elementy, które zaburzają harmonię wnętrza.

Jakie dodatki pasują do stylu boho?

Nawet jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości zamienić całego wnętrza na takie w określonym stylu, zawsze możemy użyć charakterystycznych dodatków. Dodatki mają niesamowitą zdolność do przemiany pomieszczenia bez większych wydatków związanych z malowaniem ścian czy wymianą mebli. Co więc warto zmienić lub dodać, aby stworzyć w naszym mieszkaniu lub domu klimat artystycznej bohemy? Na pewno na wagę złota będą tu wszelkie etniczne elementy: afrykańska maska, orientalna szkatułka, plecione kosze, lustra w złotych, nieco przetartych ramach, czy ceramiczne ozdoby przywiezione z podróży. Do tego wspomniane wcześniej rośliny, najlepiej w większej ilości i w ceramicznych czy glinianych donicach lub wiklinowych czy rattanowych osłonkach.

sypialnia styl boho

Sypialnia boho – dodatki

Miłym, choć nieco droższym akcentem będzie też wiszący lub bujany fotel w naturalnym kolorze i z ekologicznych materiałów. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ciepłe, nieco przytłumione, jakie dadzą papierowe lampiony, cottonballe czy po prostu świece porozstawiane w kilku punktach pomieszczenia. Nie należy też bać się odważniejszych kolorów. Powinny one pojawić się w dodatkach, np. jako pomarańczowe miękkie zasłony czy niebieski dywan lub poszewki na poduszki. Wszak etniczność to także żywe barwy, które znakomicie prezentują się w jasnych wnętrzach i przy drewnianych meblach. Należy pamiętać, że boho nie lubi sztywnych reguł i niczego nie narzuca. Wywodzi się z pragnienia wolności i swobody, które przenieśliśmy do naszych wnętrz.

Ze względu na swoją popularność, ale również specyfikę ideologii z tym stylem związanej, wyposażenie wnętrz boho bywa drogie. Wiele produktów jest np. wykonywanych ręcznie. Nie ma za to większego problemu z dostępnością produktów. Można więc urządzić sypialnię jak z katalogu, zamawiając rzeczy w popularnych sklepach. Jeżeli chce się obniżyć koszty, warto jednak pomyszkować na strychu rodziców i dziadków, w lumpeksach i na lokalnych targach staroci, gdzie można nieraz trafić perełki za naprawdę niewielkie pieniądze. Oczywiście nabyte w ten sposób rzeczy często wymagają od nas odrestaurowania, ale może to być dodatkową zaletą. Samodzielnie upolowany przedmiot, lub mebel odziedziczony po starszym pokoleniu będzie zapewne cieszył podwójnie, gdy dostanie drugie życie. Nic dziwnego więc, że styl ten przyjął się tak dobrze, skoro oferuje tak wiele cech, które są dziś cenione: naturalność, ekologię, ręczne wykonanie lub wykorzystanie rzeczy z drugiej ręki oraz oryginalność – bo nie ma dwóch identycznych sypialni boho.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem – porady na funkcjonalne i atrakcyjne wnętrza

Redakcja domplusdom.pl

Od lat z pasją zgłębiam tajniki budownictwa, aranżacji wnętrz i ogrodów. Na blogu domplusdom.pl dzielę się praktycznymi poradami oraz inspiracjami, które pomogą Ci stworzyć dom marzeń – funkcjonalny, przytulny i dopasowany do Twoich potrzeb. Od najnowszych trendów wnętrzarskich, przez nowinki technologiczne, po sprawdzone triki ogrodnicze – znajdziesz tu wszystko, co warto wiedzieć, by cieszyć się swoim miejscem na ziemi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?