Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Stan deweloperski – wszystko co musisz wiedzieć

4 lutego 2022

Jeżeli planujesz zakup mieszkania na rynku pierwotnym, zapewne spotkałeś się z określeniem, jakim jest stan deweloperski. Wielu osobom niewiele to mówi. Jednak zanim zdecydujesz się na kupno, warto wiedzieć co właściwie oznacza ten termin. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

stan deweloperski

Rynek pierwotny i wtórny

Zanim odpowiemy sobie na pytanie czym jest stan deweloperski, warto wiedzieć czym jest rynek pierwotny i rynek wtórny. Rynek pierwotny jest to całkowicie nowe lokum na sprzedaż, od dewelopera, którego jeszcze nikt wcześniej nie zamieszkiwał. Może to być zarówno mieszkanie, jak i dom, którego realizacja została już zakończona, bądź nie. Natomiast rynek wtórny to mieszkania z drugiej ręki, posiadające wcześniej właścicieli.

Sprawdź jeszcze: Style wnętrz – charakterystyka

Stan deweloperski – czym jest?

Czym jest stan deweloperski? Niestety na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. Ogólnie rzecz biorąc jest to stan mieszkania, jaki określony jest w umowie między nami, a deweloperem. Najczęściej jest to po prostu surowy stan lokalu. Prace wykończeniowe należą tylko i wyłącznie do nas. W skład stanu deweloperskiego wchodzi ocieplenie mieszkania, przygotowanie podłóg i otynkowanie ścian, zamontowanie instalacji elektrycznych i teletechnicznych, wentylacja, okna i drzwi, kaloryfery, osadzenie rur spustowych. Jeżeli mieszkanie posiada schody – ch wykończenie wraz z balustradami również należy do dewelopera. Przy zakupie domu – wykończenie drogi dojazdowej wlicza się w stan składu deweloperskiego.

Zanim zawrzesz umowę z deweloperem – pamiętaj o dokładnym jej przeczytaniu. Każda ma swoją własna indywidualna ofertę, która może się różnić względem pozostałych.

mieszkania w stanie deweloperskim

Mieszkania w stanie deweloperskim – zalety

Mieszkania w stanie deweloperskim niewątpliwie posiadają wiele zalet. Jedna z nich jest chociażby fakt, że jesteśmy pierwszym właścicielem tego mieszkania. Można by rzec, że tworzymy je od podszewki. Wszystko jest nowe, a więc nie musimy się również martwić o zużyte instalacje kanalizacyjne i hydrauliczne. Kolejna zaletą kupna mieszkania w stanie deweloperskim jest fakt, że aranżacja wnętrza od A do Z należy do nas. Niemniej istotnym plusem mieszkania z rynku pierwotnego jest to, że jest ono wybudowane w sposób nowoczesny. Pomieszczenia zwykle są bardziej przestronne, okna większe i posiadają nowoczesne rozwiązania.

Stan deweloperski a mieszkanie pod klucz

Stan deweloperski i mieszkanie pod klucz zdecydowanie się od siebie różnią. Mieszkanie pod klucz oznacza całkowicie gotowe lokum, z możliwością wprowadzenia się właściwie od zaraz. Nie wymaga od klienta żadnych prac wykończeniowych, ponieważ całość leży po stronie dewelopera. Mieszkanie jest całkowicie wymalowane, podłoga wyłożona, toaleta wykończona. Niektóre firmy mają również opcję aranżacji wnętrza.

Stan deweloperski stanowi zwykle surowy stan mieszkania, bądź domu. Pamiętaj jednak, że szczegóły pracy są zawarte w konkretnej umowie z daną firmą deweloperską.

Zobacz jeszcze: Nowoczesne mieszkanie w bloku – jak je urządzić

Redakcja domplusdom.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak przekształcić budynek gospodarczy na mieszkalny? Krok po kroku
Jak działa zawór czterodrożny? Zasada działania
Ile waży grzejnik żeliwny 10 żeberek? Sprawdź wagę

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ile waży grzejnik żeliwny 10 żeberek? Sprawdź wagę