Wykonane z betonu architektonicznego płyty na taras cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Inwestorzy bardzo często wykorzystują je do pokrycia podłogi tarasu, ale też do wyłożenia ogrodowych chodników i przydomowych ścieżek komunikacyjnych. W czym tkwi wyjątkowość płyt tarasowych i co warto o nich wiedzieć przed złożeniem zamówienia?
Z jakiego tworzywa wykonuje się płyty tarasowe?
Do produkcji płyt tarasowych wykorzystuje się najczęściej beton architektoniczny. Jest to tworzywo o zwiększonej odporności na zarysowania i czynniki pogodowe. Materiał ten doskonale znosi duże różnice temperatur, mróz, znaczne obciążenia (w tym punktowe) i jest odporny na ścieranie. Beton architektoniczny jest produkowany najczęściej w dwóch wersjach:
-
gładkiej, o doskonałych walorach dekoracyjnych,
-
chropowatej, czyli zapewniającej ochronę przed poślizgiem.
Czasem płyty tarasowe betonowe są produkowane z różnych mieszanek, dzięki którym zyskują oryginalny wygląd i jeszcze ciekawsze właściwości.
W jakich kolorach są dostępne płyty na taras?
Producenci płyt tarasowych wykorzystują do ich produkcji różne rodzaje barwników. Co więcej, dostępne w sprzedaży modele mogą mieć kolor jednolity lub dwojaki. Płyty tarasowe z betonu są najczęściej:
-
czarne, a więc odporne na zabrudzenie,
-
brązowe (miedziowe) i dopasowane do koloru np. drewnianej elewacji,
-
białe, a więc optycznie powiększające przestrzeń,
-
szare, czyli nawiązujące do klasyki.
Płyty tarasowe betonowe mogą być również dostępne w barwach mieszanych. Prawdziwym hitem jest połączenie barwy białej i brązu, a także bieli i czerni.
Wymiarowanie płyt tarasowych – co warto wiedzieć?
Klient wybierający płytę tarasową do swego ogrodu powinien jasno określić jej wymiary. Owszem, w większości ofert są już one jasno podane, ale istnieje również możliwość zamówienia płyt pod wymiar. Dzięki temu można zaprojektować i przygotować podłogę do tarasu o niestandardowych wymiarach. Kwestią kluczową jest też wybór płyt o odpowiedniej grubości. Najczęściej jej wartość oscyluje w granicach od 5 do nawet 12 cm. Cienkie płyty sprawdzą się w małych tarasach. Z kolei płyty o zwiększonej grubości warto wybrać wówczas, jeśli w skład aranżacji przestrzeni wejdą meble i inne dodatki. Nie można zapominać, że wiele osób decyduje się na aranżację tarasu za pomocą ciężkich mebli wykonanych z takiego samego tworzywa jak płyty, czyli z betonu architektonicznego.
Jak widać, dostępne często na wymiar płyty tarasowe z betonu, mają doskonałe właściwości fizyczne i dekoracyjne.