Piece gazowe kondensacyjne – nowoczesne technologie w ogrzewaniu

Na czym polega kondensacja i dlaczego wykorzystujące ją urządzenia odznaczają się tak dużą sprawnością? Poniżej przybliżamy działanie gazowych pieców kondensacyjnych i opisujemy, jak działa ta nowoczesna technologia grzewcza.

Piec gazowy kondensacyjny – jak działa urządzenie tego typu

Kondensacyjny piec gazowy służy przede wszystkim do wytwarzania ciepła. Może też ogrzewać ciepłą wodę użytkową na potrzeby np. gospodarstwa domowego. W zależności od tego, jakie możliwości oferują urządzenia, wyróżniamy piece jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Piece jednofunkcyjne służą jedynie do ogrzewania obiektów. Z kolei rozwiązania dwufunkcyjne oprócz ogrzewania pozwalają na podgrzewanie c.w.u.

Jak działają piece omawianego typu? Istotną rolę odgrywa tutaj proces zwany kondensacją. W wytwarzanych w procesie spalania gazu spalinach znajduje się para wodna. Nie jest ona usuwana w pierwszym obiegu. Urządzenia kondensacyjne dążą do wielokrotnego wykorzystania powstałej energii. To przekłada się na większą oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi piecami. 

Kiedy warto zdecydować się na zakup pieca kondensacyjnego

Na zakup gazowego pieca kondensacyjnego mogą zdecydować się zarówno właściciele domów jedno czy wielorodzinnych, jak również przedsiębiorcy. Tego typu kotły nadają się do ogrzewania mniejszych powierzchni mieszkalnych, a tym samym sprawdzą się na większych powierzchniach. Dlatego kondensacyjny piec to dobry wybór także dla budownictwa wielorodzinnego, publicznego czy obiektów przemysłowych.

Na zakup kotła kondensacyjnego możemy zdecydować się nie tylko na etapie budowy nowego domu. Modele kondensacyjne nierzadko są wybierane podczas modernizacji już istniejących obiektów. Mogą one zastępować przestarzałe technologie grzewcze. Jedynym warunkiem jest dostępność przyłącza gazowego, ewentualnie możliwość zlokalizowania nieopodal dedykowanego zbiornika na gaz płynny.

Piec kondensacyjny a tradycyjny piec gazowy – na czym polega różnica?

Użytkownicy kondensacyjnych pieców gazowych zwracają uwagę przede wszystkim na ich wysoką sprawność. Możliwość dopasowania odpowiedniej mocy do indywidualnego zapotrzebowania budynku to nie jedyny atut. Swoją wydajność urządzenia kondensacyjne czerpią głównie z wielokrotnego wykorzystania raz wytworzonej energii cieplnej. To sprzyja znacznej redukcji kosztów ogrzewania. Oszczędności mogą sięgać nawet 30% w skali roku.

Tradycyjne piece nie wykorzystują energii wodnej powstałej w procesie spalania i usuwają ją wraz ze spalinami. Nie wykorzystują zatem kondensacji, która sprzyja poprawie efektywności energetycznej. W przypadku pieców kondensacyjnych możemy też mówić o mniejszej emisji CO2, niższa jest też temperatura wydzielanych spalin. Jeśli więc dążymy do ograniczenia naszego śladu węglowego, zwróćmy uwagę na wysoko wydajny gazowy piec kondensacyjny.

Wybieramy kondensacyjny piec gazowy. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Na montaż pieca gazowego możemy zdecydować się zarówno na etapie budowy domu bądź innego obiektu, jak również w ramach modernizacji. Zakup urządzenia warto poprzedzić analizą parametrów technicznych danego urządzenia, jak również zapotrzebowania danego obiektu na ciepło, jak i przeważnie na ciepłą wodę użytkową.

W zależności od tego, jak duży jest dany budynek oraz ile osób będzie w nim zamieszkiwać, dobieramy odpowiednią moc urządzenia. Zapotrzebowanie na moc może różnić się w zależności od stanu izolacji danego obiektu. Moc dostępnych urządzeń zaczyna się już od 1,8 kW. Niektóre modele mogą pracować z mocą sięgającą np. 300 kW.

W kontekście pieców kondensacyjnych dużą uwagę zwracamy na ich efektywność energetyczną. Przygotowując się do zakupu, niewątpliwie warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną modelu, który zamierzamy nabyć. Dobrym wyborem okażą się zwłaszcza modele oznaczone klasą energetyczną A.

W zależności od specyfiki danej przestrzeni możemy zdecydować się na stojący bądź na wiszący kocioł. Lokalizację urządzenia powinniśmy też uzależnić od tego, czy będzie podgrzewać c.w.u. Pamiętajmy przy tym, że dostęp do kotła powinien być łatwy. Pomieszczenie powinno umożliwiać odprowadzanie stalin. Należy też zadbać o spełnienie koniecznych norm bezpieczeństwa. 

Podsumowanie – zalety pieców wykorzystujących kondensacje

Kondensacyjne piece gazowe stanowią przejaw nowoczeności w technologiach grzewczych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim niska emisyjność urządzeń oraz śladowy wpływ na otoczenie. Kondensacyjne piece chętnie wybierane są jako lepsze zamienniki dla starych pieców węglowych oraz innych nieekologicznych sprzętów grzewczych.

Kotły kondensacyjne mają łatwą obsługę. Ich działaniem można sterować zdalnie np. z poziomu aplikacji na smartfonie. Również integracja aplikacji z wybranym urządzeniem nie sprawia użytkownikom trudności.

Do istotnych zalet wykorzystujących kondensację pieców należą również bezpieczeństwo użytkowania, jak również długi okres gwarancyjny. Na koniec dodajmy, że z łatwością dopasujemy piec gazowy do wnętrza. Producenci tacy jak np. Bosch dbają również o to, aby projekt tego typu urządzeń był zgodny z estetycznymi oczekiwaniami użytkowników i przyjazny dla oka.

Materiał zewnętrzny

Redakcja domplusdom.pl