Ogrzewanie gazowe z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej mówi się o ochronie środowiska, a ogrzewanie domu gazem nie zanieczyszcza go i jest zdecydowanie proekologiczne. Używanie ogrzewania gazowego wiąże się również ze sporą wygodą i komfortem, a w porównaniu do grzania prądem – ze sporymi oszczędnościami.
Kto może stosować ogrzewanie gazowe?
Aby móc ogrzewać dom gazem, trzeba posiadać przyłącze gazowe lub mieć na terenie swojej posesji zamontowany zbiornik na płynny gaz LPG. Do tego należy kupić odpowiedni piec gazowy. Im wyższej będzie on klasy, tym mniejsze będą koszty ogrzewania domu. Z racji tego, że na terenie Polski działa kilkunastu dostawców gazu, jego ceny są dość korzystne, a dostawcy często ogłaszają różnego rodzaju promocje. Osoby, które rozważają ogrzewanie domu gazem, powinny dowiedzieć się, czy istnieje u nich taka możliwość.
Nieco problemów z instalacją ogrzewania gazowego mogą mieć mieszkańcy bloków. Ich lokale są zazwyczaj już podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeśli chcą oni przejść na ogrzewanie gazem, do bloku musi zostać podprowadzone przyłącze gazowe. Na to z kolei muszą wyrazić zgodę wszyscy jego mieszkańcy.
Właściciele domów jednorodzinnych mają nieco ułatwione zadanie, jeśli chodzi o instalację ogrzewania gazowego. Na swoim terenie mogą oni zainstalować specjalny zbiornik na gaz ziemny, niezbędny do ogrzewania domu gazem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przynajmniej raz w roku taki zbiornik musi zostać uzupełniony przez cysternę, a instalacja gazowa powinna przechodzić regularne przeglądy, co generuje dodatkowe koszty.
Ogrzewanie gazowe koszty
Jeśli chodzi o zakup zbiornika na gaz LPG, to trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Okresowa kontrola instalacji gazowej zazwyczaj ceni się w granicach dwustu złotych. Dobrym rozwiązaniem jest dzierżawa zbiornika od dostawcy gazu, w tym przypadku nie trzeba wykładać gotówki na jego zakup.
Zobacz także: https://www.domplusdom.pl/panele-do-lazienki-nowoczesna-aranzacja-i-nietuzinkowy-wyglad/
Ogrzewanie gazowe – zalety i wady
Jeśli chodzi o polskie warunki pogodowe, to właśnie ogrzewanie gazowe jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Piec gazowy jest najtańszy, najłatwiejszy i najwygodniejszy w obsłudze, a także wykazuje dużą efektywność i najmniejsze straty energii. Odpada także problem ze składowaniem opału, co ma miejsce przy ogrzewaniu domu węglem bądź drewnem.
Jedyną wadą tego rodzaju ogrzewania mogą być wciąż rosnące ceny gazu. Tutaj jednak można próbować nieco je obniżyć poprzez negocjacje z dostawcą, podpisanie umowy na dłuższy okres czasu z góry, itp.
Jeśli chodzi o samą instalację, to instalacja elektryczna jest zdecydowanie tańsza, niż gazowa. Jednak rosnące ceny energii sprawiają, że jej użytkowanie jest o wiele droższe i coraz mniej opłacalne.
Rodzaje kotłów gazowych
Najpopularniejszy na rynku jest obecnie kocioł tradycyjny. Jego cena oscyluje zazwyczaj w granicach pięciu tysięcy złotych. Jego eksploatacja jest jednak dość kosztowna. Kocioł kondensacyjny jest nieco droższym rozwiązaniem, bo kosztuje już nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto także zainteresować się kotłem pulsacyjnym. Pomimo tego, że jest stosunkowo drogi, bo ciężko kupić go w cenie niższej niż piętnaście tysięcy, to jednak zużywa nawet 40% mniej gazu, niż kocioł tradycyjny. Jego eksploatacja jest więc nieporównywalnie tańsza. Warto więc zastanowić się, czy czasem kupno droższego kotła nie będzie długoterminowo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
Podsumowując, ogrzewanie gazowe wydaje się mieć o wiele dłuższą listę zalet, niż wad. Po pierwsze, spalanie gazu odbywa się w czysty i bezresztkowy sposób – zupełnie inaczej niż w przypadku węgla, który generuje horrendalne ilości odpadów. Właściciele instalacji gazowych nie muszą się martwić miejscem na składowanie opału i bałaganem, jaki powstaje przy jego magazynowaniu. Zwłaszcza właściciele domków jednorodzinnych powinni przemyśleć kwestię instalacji ogrzewania gazowego. Specjaliści zgodnie twierdzą, że ogrzewanie domu gazem zwyczajnie się opłaca.