Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Ogród zimowy w małym ogródku? Jasne, że tak! Poznaj nasze inspiracje

Ogród Data publikacji - 31 stycznia 2022 Autor - Redakcja domplusdom.pl
Ogród zimowy

Ogród jest wizytówką naszego domu i to fakt niezaprzeczalny. Ba! Nawet mały ogródek sprawi, iż będzie prezentował się bardziej stylowo. A jednocześnie przebywanie w pięknym ogródku zwyczajnie jest przyjemne. A co powiecie na stworzenie ogrodu zimowego? My jesteśmy na tak. Czas więc poznać nasze ciekawe pomysły i jeszcze lepsze inspiracje.

Jakość na miarę oczekiwań, czyli o materiałach słów kilka

Wiadomym jest, że ogród zimowy musi cechować się jakością wykonania i użyciem mocnych materiałów. W końcu liczy się trwałość i estetyka. Oczywiście należy wykonać właściwy projekt. Naszym zdaniem najlepszym materiałem budulcowym jest beton i ten doskonale sprawdzi się do wykonania fundamentów. Wiadomo, że szczegóły są ważne, dlatego nie zapomnijcie zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Otóż powinien on posiadać dobrą izolację przeciwwodną oraz rzecz jasna izolację termiczną, co będzie zapobiegać pękaniu. Kolejny ważnym aspektem jest wysokość i tutaj musicie wiedzieć, że fundament powinien wystawać 15 cm ponad poziom gruntu. Do tego nie zapomnijcie o izolacji termicznej, którą możecie wykonać z płyt styropianowych. Gdy ten etap już ogarnięty, można przejść do wyboru ścian i tutaj musicie wiedzieć, że ściany powinna cechować dobra przepuszczalność promieni słonecznych. Można zdecydować się choćby na szyby zespolone potrójne. Teraz czas przejść do pokrycia dachowego. Sam materiał także musi być trwały, ale jednak ważniejszym elementem jest jego nachylenie, które powinno wynosić minimum 10 stopni, ale nie więcej niż 45 stopni. Polecamy jeszcze zainstalować system odprowadzania wody. O ile wykonanie fundamentów nie nastręcza wielu problemów, podobnie zresztą jak wybór dachu, to jednak wiadomym jest, że musicie dokonać wyboru całej konstrukcji. I to wcale nie jest łatwe. Na pewno dobra jest stal, ale pod warunkiem, że jest ocynkowana, gdyż wtedy jest odporna na korodowanie. Lepszym, choć droższym rozwiązaniem jest aluminium. Tyle tylko, że jest mniej wytrzymałe, za to jego estetyka jest ciekawsza. Można jeszcze wybrać tworzywa sztuczne. Są jeszcze droższe, ale też łatwe w utrzymaniu czystości i trwałe. Niektórym podoba się drewno i to zrozumiałe, ale jednak ma też wadę – jest słabe. Pod wpływem wilgoci może butwieć, zatem trzeba pamiętać o regularnej konserwacji.

Wyposażenie ma znaczenie – czyli co umieścić w ogrodzie zimowym

Skoro już wiecie jak wybrać materiał, to czas przejść do wyposażenia ogrodu zimowego. Tutaj wbrew pozorom nie musi znaleźć się wiele rzeczy. Przede wszystkim przyda się dobry komplet ogrodowy. Dobrym wyborem jest ten z techno-rattanu, bo prezentuje się całkiem stylowo, a przy tym jego cena jest korzystna. Można wybrać model w kolorze czarnym czy grafitowym, który wpisują się w industrialny styl. Dobrym wyborem są też modele w kolorze białym czy szarym, które z kolei mają w sobie nutę skandynawskiego stylu. Alternatywą dla rattanu i to znacznie droższą są meble z bali. Trzeba przyznać, że mają w sobie sporo egzotyki, ale i piękno, tylko ta cena jest bardzo wysoka.

Dużo roślin to podstawa

Sercem całego ogrodu zimowego są rośliny. Czas więc wybrać takie, które idealnie się sprawdzą. Na pewno warto zajrzeć do sklepu ogrodniczego cebulki-kwiatowe.pl, gdzie znajdziecie szeroki wybór. Jeżeli w Waszym ogrodzie cały czas panuje temperatura pokojowa, to musicie wybrać takie rośliny, które ją lubią, czyli gatunki ciepłolubne. Doskonale sprawdzą się różne odmiany fikusów np. ten Benjamina czy fikus pnący. Polecamy też kalatee, szeflery czy kordyliny. Każdy ten gatunek doskonale będzie czuł się w takich warunkach. Dzięki nim Wasz ogród może stać się swoistą dżunglą i tutaj polecamy Wam wybór wielu roślin. Gdy nasłonecznienie jest mniejsze, to lepiej sprawdzą się paprocie, bluszcze czy też filodendrony.

Nieogrzewany ogród zimowy

Jeżeli ogród zimowy nie będzie ogrzewany do temperatury pokojowej, to wtedy warto wybierać kwiaty i sadzonki, które preferują temperaturę 10–18 stopni Celsjusza. W zimie powinny przechodzić one w spoczynek. Polecamy więc hibiskusy, azalie indyjskie, bugenwille, drzewko cytrynowe, a nawet storczyki.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem – porady na funkcjonalne i atrakcyjne wnętrza

Redakcja domplusdom.pl

Od lat z pasją zgłębiam tajniki budownictwa, aranżacji wnętrz i ogrodów. Na blogu domplusdom.pl dzielę się praktycznymi poradami oraz inspiracjami, które pomogą Ci stworzyć dom marzeń – funkcjonalny, przytulny i dopasowany do Twoich potrzeb. Od najnowszych trendów wnętrzarskich, przez nowinki technologiczne, po sprawdzone triki ogrodnicze – znajdziesz tu wszystko, co warto wiedzieć, by cieszyć się swoim miejscem na ziemi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?