Dla wielu turystów prywatna działka nad morzem jest świetną propozycją na wakacje. To nie tylko opcja urlopowa, ale też dobra inwestycja na przyszłość. Ulokowanie środków w nieruchomości nad morzem ma duże szanse na zwiększenie kapitału po latach. Zanim wykonasz takie działanie, sprawdź:
-
Dlaczego działka nad morzem to dobra inwestycja?
-
Czy każda nadmorska działka budowlana stanowi dobrą ofertę?
-
Jak znaleźć do sprzedaży działkę budowlaną?
-
Czy warto kupić działkę rolną nad morzem?
Najczęściej celem zakupu działki jest przeznaczenie jej na turystykę. Aby było to możliwe, należy dokładnie zapoznać się Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Ważny jest też typ gruntu, bo nie na każdym możesz postawić domek letniskowy.
Dlaczego działka nad morzem to dobra inwestycja?
Dzisiaj działki budowlane nad morzem to świetna inwestycja. Warto wziąć ją pod uwagę nie tylko w kontekście ewentualnego wynajmu, ale też dla siebie. Działki nad morzem mają następujące korzyści:
-
prywatne miejsce na wakacje;
-
inwestycja w przyszłość;
-
korzyści prozdrowotne wypoczynku nad morzem;
-
możliwość spersonalizowania przestrzeni pod własne potrzeby;
-
opcja wynajmu i jednoczesnego użytkowania po sezonie.
Spełnienie ww. korzyści jest zależne od tego, czy działka znajduje się w bliskim otoczeniu plaży, lasów a może innych działek turystycznych.
Czy każda nadmorska działka budowlana stanowi dobrą ofertę?
Można powiedzieć wprost, że nie. Budowlana działka nad morzem w malowniczej okolicy to strzał w 10. Możesz na niej postawić domki letniskowe, budynek apartamentowy czy inną formę nieruchomości zgodną z uzyskanymi warunkami zabudowy. Warto jedna wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki. Kluczowe znaczenie dla dalszych możliwości inwestycyjnych ma nie tyle cena działki, ile możliwości zagospodarowania ustalone w MPZP. Zapoznaj się z księga wieczystą i MPZP, by uzyskać więcej informacji o przeznaczeniu nieruchomości i pobliskich terenów. Czasem mimo dobrej lokalizacji lepiej poszukać czegoś innego, zwłaszcza jeśli planujesz większe inwestycje.
Jakie formalności należy załatwić gdy planujesz kupić działkę budowlaną ?
Oprócz zapoznania się z MPZP i księgą wieczystą nieruchomości, musisz załatwić jeszcze kilka formalności. Zaliczają się do nich:
-
weryfikacja dostępu mediów;
-
analiza geologiczna i hydrologiczna terenu;
-
sprawdzenie sąsiedztwa i planów rozwojowych;
-
podpisanie umowy przedwstępnej;
-
finalizacja transakcji u notariusza.
W przypadku, gdy postanowisz zbudować na działce nad morzem dom o powierzchni powyżej 70 mkw., musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Dla mniejszych powierzchni mieszkalnych wystarczy jedynie zgłoszenia prowadzenia robót.
Czy warto kupić działkę rolną nad morzem?
Nad Morzem Bałtyckim ceny działek mają spora rozpiętość. Ma to związek nie tylko z wielkością czy lokalizacją, ale też typem działki. Nawet duża działka nie musi być przesadnie droga, ale często ma charakter rolny. Co to oznacza? Działki rolne nie nadają się do zabudowy z przeznaczeniem mieszkaniowym. Według prawa na działce rolnej możesz postawić budynek mieszkalny, ale tylko jeśli jesteś rolnikiem i planujesz na danej nieruchomości prowadzić działalność rolniczą. Ogłoszenia takich działek mogą być na pierwszy rzut oka atrakcyjne ze względu na ich ceny. Oczywiście działka rolna w nadmorskiej miejscowości i niewielkiej odległości od morza może zostać poddana procesowi odrolnienia. Jeśli jej powierzchnia nie przekracza 500m2, proces wyłączenia z produkcji rolnej jest bezpłatny. Warto szukać właśnie takich działek.
Jeśli bierzesz pod uwagę działkę nad morzem, pamiętaj:
-
Nieruchomość budowlana może stanowić świetne miejsce na odpoczynek.
-
Działka w przyszłości może stać się obiektem inwestycyjnym.
-
Przed zakupem dokładnie poznaj księgę wieczystą i MPZP.
-
Niekiedy zakup działki rolnej jest atrakcyjniejszy niż budowlanej.
Artykuł sponsorowany