Brudne szyby to zmora każdego człowieka na świecie. Po jesienno-zimowej pogodzie przychodzi czas na mycie okien, zwłaszcza tych tarasowych, które oblepione w błocie, deszczu, śniegu mogą wyglądać, jakby przed chwilą przeżyły kataklizm. Jednak umycie to nie wszystko, ponieważ powstające smugi mogą okazać się naszym kolejnym przeciwnikiem, zaraz po brudzie, który szorowaliśmy przez kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt dobrych minut. Jak umyć okna dobrze, a przede wszystkim tak, aby nie zostawały smugi?
Mycie okien bez smug
Pierwszą rzeczą jest dokładnie wyszorowanie szyb i profili z zalegającego brudu i kurzu. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane, powinniśmy użyć odpowiednich środków. Duże okna tarasowe wykonane z aluminium lub OCV nie będą wymagały szczególnych zabiegów, a wystarczy im płyn do naczyń połączony z wodą oraz zwykła ściereczka. Okna drewniane wymagają nieco więcej zachodu, jednak skupiając się na samym ich myciu – wystarczą specjalne środki przeznaczone do czyszczenia drewna. Szyby można umyć za pomocą tradycyjnego płynu do szyb, a jeśli takiego nie mamy, to nada się również samochodowy płyn do spryskiwaczy. Płyn ten ma właściwości nabłyszczające oraz pozostawia lekki, śliski film na szybie powodując, że woda oraz zabrudzenia nie osiadają na nie, tylko spływają w dół, a duże okna tarasowe pozostają czyste na dłużej.
Umycie okien tak, aby żadna smuga nie pozostała na szybie to przede wszystkim porządne umycie szyb oraz ich późniejsze osuszenie. Wycierając nadmiar wody pozostałej na szybie, unikniemy zacieków oraz smug mogących powstawać na etapie czyszczenia. Ostateczny efekt i tak, w dużej mierze zależy od płynu, jaki użyjemy, te gorszej jakości mogą nie zdać egzaminu.
Jak nie myć okien?
Do mycia okien nie powinno się używać szorstkich i drapiących materiałów. Drapiąca strona gąbki, szczotki druciane lub, o zgrozo, papier ścierny to materiały, które mogą trwale uszkodzić szybę oraz ramy, a naprawa uszkodzeń może przerosnąć wartość okna. Wszystkie etapy czyszczenia i pielęgnacji powinny odbywać się za pomocą delikatnych ściereczek, miękkich stron gąbek czy papieru ręcznikowego przeznaczonego do czyszczenia.
Mycie okien poprzez zabawę z różnego rodzaju chemią domową lub, co gorsza, przypadkowe łączenie ze sobą również nie należy do pomysłów godnych nagrody Nobla. Chcąc zachować na dłużej nieskazitelny wygląd naszych okien, wzbraniajmy się przed używaniem mocnych detergentów, które po wejściu w reakcję z drewnem, PCV czy aluminium mogą nawet doprowadzić do miejscowego rozpuszczenia się profili, a tego byśmy przecież nie chcieli.
Mycie okien – podsumowanie
Czyste okna to gwarancja komfortu. Duże okna tarasowe są najczęściej narażone na zabrudzenia niż te małe, znajdujące się na środku ściany pomieszczenia. Grille, zabawy w ogrodzie, zwierzęta i wszystko, co wędruje przez próg drzwi, może narazić je za zabrudzenia, które drażnią nasze oko i chcielibyśmy się ich jak najszybciej pozbyć.
źródło zdjęć: freepik.com