Nitownica to urządzenie, które może przydać się nie tylko profesjonalistom. Zalety tego przyrządu mogą zostać docenione także w warunkach domowych. Dlaczego warto wyposażyć swój przydomowy warsztat w nitownicę? Jak to narzędzie działa i do czego może się przydać? Sprawdźmy to.
Czym jest nitownica?
Jest to urządzenie, które umożliwia trwałe łączenie ze sobą dwóch elementów konstrukcyjnych. Czynność ta nazywana jest nitowaniem. Nitowanie odbywa się przy wykorzystaniu elementów łączących. Elementami łączącymi w procesie nitowania są nity. Do zastosowań bardziej profesjonalnych wykorzystywane są nitonakrętki. Zaletą nitownicy jest trwałość powstałego połączenia. Nitowanie może być w warunkach domowych wygodną alternatywą dla spawania. Nie wymaga inwestowania w drogie narzędzia spawalnicze. Cały proces może odbywać się bez konieczności wykorzystywania energii elektrycznej.
Co można nitować za pomocą nitownicy?
Nitownice używane są najczęściej do łączenia blach. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego urządzenia. Niewielkie wymiary nitownicy oraz łatwość jej używania sprawiają, że może ona okazać się niezastąpiona przy scalaniu wielu innych elementów w przemyśle budowlanym oraz zastosowaniach produkcyjnych. Nitowanie to proces, który jest wykorzystywany przy łączeniu elementów maszyn, dźwigarów oraz wsporników. Za pomocą nitów można scalać tworzywa sztuczne oraz płyty z kartonu i gipsu. Nitownica to niewielkie urządzenie, które sprawdza się również w przedsięwzięciach związanych z odzieżą. Umożliwia łączenie skóry oraz wielu innych rodzajów tkanin.
Jak działa urządzenie?
Łącznikami używanymi do scalania elementów są nity. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów nitów. W warunkach warsztatu domowego wykorzystywane są najczęściej nity tradycyjne. Tradycyjny nit ma podłużny kształt. Składa się z główki oraz szyjki. Nit wprowadzany jest w otwór pomiędzy scalane materiały. Następnie zaciskany jest za pomocą nitownicy. Obecnie coraz bardziej popularne stają się nity zrywalne. Sprawdzają się doskonale w miejscach, w których nie ma dobrego dostępu do jednego z łączonych elementów. Nit zrywalny składa się z części roboczej oraz gwoździa. Najpopularniejsze materiały, z których wykonywane są nity to stal, miedź oraz aluminium.
Rodzaj nitów można dopasować do konkretnych potrzeb związanych z nitowanymi elementami.
Jakie wyróżniamy nitownice?
W sklepach dostępne są nitownice ręczne, pneumatyczne oraz akumulatorowe. Jaka jest różnica pomiędzy takimi urządzeniami? Wymienione nitownice zasilane są w różny sposób. Rodzaj zasilania ma duży wpływ na ich cenę. Najprostszą konstrukcją jest nitownica ręczna. Przykładem nitownicy ręcznej jest Stanley 0-69-804. Przyrząd taki sprawdzi się w domu. Nie wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego. Może być więc używany także w warunkach mobilnych. Nitownica ręczna wymaga jednak użycia dosyć dużej dawki siły fizycznej. Nitownice pneumatyczne zasilane są za pomocą sprężonego powietrza. Nitownica akumulatorowa jest wyposażona w akumulator będący jej źródłem zasilania. Nitowanie za pomocą przyrządów zasilanych pneumatycznie lub z baterii jest nieco wygodniejsze. Wadą jest jednak znacznie wyższa cena tych urządzeń.
Jak wybrać nitownicę?
Nitownica akumulatorowa i pneumatyczna to urządzenia kosztowne. Nitownica ręczna to przyrząd, który jednak w zupełności powinien wystarczyć do większości czynności wykonywanych w przydomowym warsztacie. Podczas wyboru nitownicy ręcznej trzeba zwrócić uwagę na jej konstrukcję oraz wygodę użytkowania. Jest to narzędzie, którego skuteczność zależy od użytej siły. Zbyt tandetne wykonanie nitownicy może przyczynić się do jej nieodwracalnego uszkodzenia w momencie użycia. Wygoda użytkowania nitownicy ręcznej zależy również od długości narzędzia oraz zastosowania wygodnej rękojeści z tworzywa sztucznego. Nitownica ręczna powinna być też dostosowana do nitów o różnej grubości. Wspomniany wcześniej model Stanley 0-69-804 może być używany do nitowania za pomocą końcówek mających średnicę od dwóch do pięciu milimetrów. Posiada również wszystkie cechy niezbędne do wygodnego i komfortowego użytkowania.
Ile kosztuje nitownica?
Jaki jest koszt nitownicy? Cena nitownicy zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia. Nitownica ręczna to urządzenie, którego koszt nie powinien przekroczyć stu złotych. Już w tym pułapie cenowym dostępne są już solidne modele od renomowanej firmy Stanley. Niska cena narzędzia oraz jego trwałość to cechy docenione przez wszystkich domowych majsterkowiczów. Nitownice pneumatyczne są już nieco droższe. Koszt takiej nitownicy penumatycznej to około tysiąc złotych. Nitownica akumulatorowa jest najdroższym rodzajem urządzenia. Przyszły nabywca musi przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Podsumowanie
Czy warto kupić nitownicę? Zakup nitownicy nie musi wiązać się z koniecznością wydania dużej sumy pieniędzy. Za kilkadziesiąt złotych otrzymujemy solidne urządzenie znanej marki, które sprawdzi się w domu. Obsługa przyrządu do nitowania nie wymaga rozbudowanej wiedzy technicznej. Z jej obsługą poradzi sobie każdy domownik. Wszystko to sprawia, że inwestycja we własną nitownicę jest godna rozważenia. Nitownice a także wiele innych narzędzi i elektronarzędzi zakupisz w niskich cenach na Domitech.pl.