Blacha to materiał, którego występowania nie trzeba daleko szukać. Z pewnością każdy z nas dzień w dzień mija jakieś blaszane elementy, choć po prostu nie zwracamy na nie uwagi. Odnosząc się do blachy trapezowej musimy przyznać, że jej obecność jest zdecydowanie najczęstsza. Ktoś może podważyć tę tezę mówiąc, że przecież na dachach o wiele częściej stosuje się blachodachówkę.
Należy zaznaczyć, że popularna “trapezówka” nie jest materiałem wyłącznie przeznaczonym na dach, choć i w tym celu również występuje, a nawet świetnie sobie tam radzi. Od razu nasuwa się jednak pytanie odnośnie tego, czy są jakieś specjalne rodzaje i odmiany tego typu blach?
O blasze słów kilka
Blacha to materiał wytwarzany ze stali. To, jaką stal wybiera się na wytworzenie tego materiału zależy już głównie od producenta. Warto jest więc przed zakupem skonsultować się w tym temacie ze sprzedawcą, gdyż rodzaj stali znacznie wpływa na jakość produktu. Następną, ważną informacją jest obecność powłoki na gotowym już produkcie. Należy pamiętać, że stal sama w sobie jest podatna na powstawanie korozji, co w dużym stopniu niszczy materiał.
Podstawową powłoką ochronną na blasze powinien być cynk. Blacha z powłoką cynkowaną powinna mieć oznaczenie Z275, co oznacza, że na metr kwadratowy powierzchni materiału przypada 275 gram cynku. Taki typ zdecydowanie będzie wystarczający w naszym klimacie, więc nie trzeba szukać już nic bardziej zaawansowanego. Sporą zaletą blach jest ich lekkość. Dzięki zastosowaniu ich chociażby jako pokrycie dachowe, nie musimy wzmacniać całej konstrukcji, jak to ma się w przypadku konkurencyjnych pokryć.
Profile i zastosowania blachy trapezowej
Każda blacha trapezowa posiada swój profil i wymiar, dzięki czemu śmiało można stwierdzić, który typ nada się pod konkretne zastosowanie. Zacznijmy może od najmniejszych profili. Do tego typu materiałów należy tania blacha trapezowa t7. Oznaczenie to jasno mówi nam, że wysokość profilu wynosi 7mm. Tak niski profil stworzony został z myślą o konstruowaniu garaży blaszanych, elewacji lub podbitek.
Robiąc spory przeskok, przejdźmy może do blach t18. Profil wynoszący już prawie dwa centymetry, poprzez swoją rozpiętość nadaje się już jako pokrycie dachowe dla domów jednorodzinnych o różnych powierzchniach i kubaturach. Z takiej blachy trapezowej korzystamy również w przypadku montażu ogrodzenia na placu budowy czy innych terenów przemysłowych na otwartej przestrzeni.
Kolosalne rozmiary blach to już te o profilach t35 i t55. Stosuje się je głównie jako konstrukcje nośne w halach przemysłowych, a to ze względu na ich wytrzymałość.
Zalety blach trapezowych
Oprócz lekkości i wielozadaniowości, materiałom tym można zarzucić jeszcze sporą wytrzymałość i długą żywotność. Szacuje się, że taka blacha wytrzyma na dachu lub w innych miejscach nawet ponad pięćdziesiąt lat. W kwestii dachu trzeba zaznaczyć, że blacha jest śliska, co skutecznie pozwala na opadnięcie zalegającego na konstrukcji dachu.
Blacha to pokrycie, które łatwo zamontować. Potrzebne jest do tego jedynie narzędzie do cięcia, wkrętarka i wkręty dekarskie. Co więcej, nie ma również problemu z transportem, gdyż blachy te są przewożone w postaci arkuszy na standardowych paletach euro.