Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Fotowoltaika, co dzieje się z nadwyżką prądu? Jak jest rozliczana?

Dom Data publikacji - 8 grudnia 2022 Autor - Redakcja domplusdom.pl
fotowoltaika


Nadwyżki prądu to zagadnienie, które nurtuje i powinno interesować każdego, kto planuje instalację paneli fotowoltaicznych. Przed inwestycją należy skrupulatnie oszacować, jakie zapotrzebowanie energetyczne ma nasze domostwo. W tym artykule przyjrzymy się co dzieje się z nadwyżką prądu i jak jest rozliczana. Życzymy miłej lektury.

Nadwyżka prądu z fotowoltaiki – kiedy powstaje?

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna pokrywać nasze zapotrzebowanie energetyczne niemal w całości. Jednak to nie oznacza, że pracuje ona przez cały czas z taką samą efektywnością. Działanie fotowoltaiki jest uzależnione od ilości promieniowania słonecznego, które niestety nie jest identyczne przez cały rok. W niektórych okresach, szczególnie latem, gdy nasłonecznienie jest większe, a dzień dłuższy, ilość prądu jest produkowana w nadmiarze. A co za tym idzie – nie mamy możliwości spożytkowania jej na bieżąco, a to prowadzi do powstania nadwyżki energii z fotowoltaiki dla domu. Jednak zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, wytwarzane jest o wiele mniej energii elektrycznej. W takich sytuacjach przydatne będzie wykorzystanie wygenerowanej wcześniej nadwyżki.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – co się z nią dzieje?

Na wstępie zaznaczymy – nadwyżka energii z fotowoltaiki nie przepada! Dlatego bez obaw możemy z niej skorzystać, gdy emisja promieni słonecznych jest niska. Jednak magazynowane rezerwy mają swój “termin przydatności” i należy o tym pamiętać. Energia, która została przechowana musi zostać zużyta w ciągu 12 miesięcy od jej wyprodukowania, ponieważ w innym wypadku niewykorzystany zapas po prostu znika. Warto zaznaczyć, że prosument nie otrzymuje z tego tytułu żadnej zapłaty. Musimy o tym pamiętać, ponieważ zbyt duża nadwyżka prądu z fotowoltaiki przyniesie więcej strat i wydłuży okres zwrotu inwestycji. Bardzo często dzieje się tak w przypadku niepoprawnie przeprowadzonej analizy na energetyczne potrzeby budynku. Na www.esoleo.pl znajdziesz specjalistów, którzy prawidłowo i profesjonalnie przeprowadzą odpowiednią analizę, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o straty w Twojej inwestycji.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – system opustów

System opustów jest to system rozliczenia nadwyżek energii obowiązujących prosumentów, którzy dokonali przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci do dnia 31 marca 2022 roku. W tym systemie nadwyżki energii elektrycznej wprowadzonej do sieci mogą być wykorzystane przez okres 12 miesięcy od daty ich przesłania. Niewykorzystane nadwyżki energii przepadają bezpowrotnie. Prosumenci nie mogą również wykorzystać całości zaoszczędzonej energii. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10kW można odebrać 80% energii, a w przypadku instalacji powyżej 10kW – 70%.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – system net-billingu

Od 1 kwietnia 2022 roku zaczynają obowiązywać zmiany w zakresie rozliczania energii wprowadzonej do sieci. System net-billingu będzie brał pod uwagę wartość energii, a nie jej ilość, w związku z czym nadwyżka energii z fotowoltaiki wprowadzona do sieci będzie wyceniana po średniej cenie energii, która obowiązuje w danym miesiącu na rynku hurtowym. Uzyskany ze sprzedaży kapitał trafia na specjalne konto, tzw. depozyt prosumencki. Przy odbiorze energii elektrycznej z sieci będzie on pomniejszony o wartość energii wycenionej zgodnie z cennikiem sprzedawcy prądu. Podobnie jak w przypadku systemu opustów – okres rozliczeniowy wynosi 12 miesięcy.

Jak zagospodarować nadwyżki energii z fotowoltaiki?

Jeśli chcielibyśmy zagospodarować większą ilość energii elektrycznej to koniecznie powinniśmy zainteresować się takim zagadnieniem, jak autokonsumpcja. Jest to zazwyczaj niewielki procent zużycia, a wynosi on zaledwie 30%. Dzieje się tak, ponieważ w momencie gdy nasłonecznienie jest największe, to zużycie energii jest najmniejsze. W momencie spadku produkcji energii, czyli koło godziny 16-17 następuje zwiększenie zużycia energii. Jednak autokonsumpcja pozwala nam na zwiększenie zużycia energii elektrycznej w godzinach, w których to zużycie jest największe.

Jeśli chcemy efektywniej wykorzystywać wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię, możemy postarać się o wzrost autokonsumpcji. Można to osiągnąć poprzez m.in.:

  • Wykorzystanie funkcji opóźnienia pracy w urządzeniach elektrycznych, tak aby elektronika działała w godzinach najwyższej produkcji energii z fotowoltaiki,
  • Prowadzić prace powodujące spore zużycie energii w trakcie najwyższej produkcji energii,
  • Zamontować systemu ogrzewania, podgrzewania wody, czy chłodzenia pomieszczeń, a które pobierają energię z fotowoltaiki. Świetnym przykładem jest tutaj pompa ciepła, która może zwiększyć autokonsumpcje nawet do 60%.

 

Dla większych korzyści można spróbować droższego rozwiązania, który pomaga nam przechowywanie energii i wykorzystywanie energii, którą zaoszczędziliśmy. Tym urządzeniem jest magazyn energii zapewnia niezależność energetyczną, bezpieczeństwo i samowystarczalność. 

Jak urządzić mieszkanie na wynajem – porady na funkcjonalne i atrakcyjne wnętrza

Redakcja domplusdom.pl

Od lat z pasją zgłębiam tajniki budownictwa, aranżacji wnętrz i ogrodów. Na blogu domplusdom.pl dzielę się praktycznymi poradami oraz inspiracjami, które pomogą Ci stworzyć dom marzeń – funkcjonalny, przytulny i dopasowany do Twoich potrzeb. Od najnowszych trendów wnętrzarskich, przez nowinki technologiczne, po sprawdzone triki ogrodnicze – znajdziesz tu wszystko, co warto wiedzieć, by cieszyć się swoim miejscem na ziemi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?