Nie od dziś wiadomo, że orzechy amerykańskie i włoskie posiadają cenne składniki odżywcze, w tym witaminy oraz kwasy omega-3, wpływające na poprawę pracy serca, koncentracji, zapamiętywania, zwiększenie odporności oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zdrowe, pożywne owoce drzew i krzewów orzechowych zajmują częste miejsce na stołach w formie przekąsek, stanowią doskonały dodatek do ciast, kremów, deserów, są bazą masła orzechowego. Znakomicie sprawdzają się jako składnik kosmetyków, nalewek, wspierających w przypadku niestrawności, a ich liście mogą być stosowane do wędzenia. Orzechy amerykańskie czy włoskie – które są częściej stosowane?
Orzechy amerykańskie czyli popularny pekan – bogactwo białka
O ile orzechy arachidowe, czyli popularne fistaszki bez wątpienia kojarzą się z amerykańskimi produktami spożywczymi, o tyle właśnie pekan posiada zamienną nazwę: orzech amerykański. Ten wyjątkowy orzech, smakiem przypominający orzechy włoskie importowany jest zza oceanu i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bogaty w białko oraz witaminy, szczególnie z grupy B świetnie wpływa na kondycję całego organizmu. Orzechów amerykańskich na razie nie sadzi się rutynowo w ogrodach, importując już zebrane orzechy, które przede wszystkim służą do zdobienia potraw. Orzechy amerykańskie stosowane są głównie w przygotowaniu ciast, deserów, sałatek, mięs.
Orzechy włoskie – wciąż najchętniej sadzone w ogrodach
Orzechy włoskie wciąż jeszcze częściej niż orzechy amerykańskie goszczą na polskich stołach, jednak orzech włoski w formie krzewu często stanowi element ogrodów i sadów. Przed wsadzeniem do gruntu można go bezpiecznie przezimować w donicy, osłaniając przed chłodem w ogrodzie zimowym lub szklarni. Orzech włoski może być sadzony jako soliter lub wśród innych drzew i krzewów, korzystać można nie tylko z jego bogatych w wielonasycone kwasy tłuszczowe i witaminy owoców, ale również z liści, które podczas grillowania, palenia ogniska lub wędzenia tworzą piękny aromat. Włoski orzech oprócz leszczyny jest najpopularniejszym obecnie orzechem, sadzonym i spożywanym na terenie Polski. Dzięki jego doskonałemu wyglądowi, bogactwu składników odżywczych oraz wyjątkowemu smakowi warto spożywać go codziennie pamiętając, że wystarczy trzy sztuki orzechów w ciągu doby, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na wielonasycone kwasy tłuszczowe. Orzechy włoskie, podobnie jak orzechy amerykańskie (pekan) są częstym składnikiem potraw: ciast, kremów, mas, sałatek, dań z mięsa, nalewek.