Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ogród zimowy na balkonie – wszystko co musisz wiedzieć

Budownictwo Data publikacji - 4 lutego 2022 Autor - Redakcja domplusdom.pl

Wielu z nas marzy o klimatycznym ogrodzie zimowym. Jest on świetnym rozwiązaniem na spędzanie długich zimowych wieczorów, ciesząc się pełnym uroku widokiem świątecznej aury. Zwykle kojarzymy go jako duże wydzielone na tarasie miejsce. Czy da się go zrobić w mieszkaniu w bloku, gdy nie mamy zbyt dużo przestrzeni? Czemu nie! Odpowiednio zaaranżowany może być równie zachwycający! Sprawdź jak zrobić ogród zimowy na balkonie!

Zobacz także: Stan deweloperski – wszystko co musisz wiedzieć

ogród zimowy na balkonie

Ogród zimowy – co to właściwie jest?

Ogród zimowy to nic innego jak przestrzeń przeznaczona na odpoczynek w otoczeniu roślin. Pozwala cieszyć się pięknym widokiem, bez wychodzenia z domu. Jest przeznaczony do całorocznego użytkowania, a więc można się w nim relaksować nie zważając na pogodę. Dodatkowo pozwala przetrwać zimę tym roślinom, które źle znoszą niskie temperatury. Istnieje również drugi rodzaj ogrodu zimowego – sezonowy. Przez brak ogrzewania, korzysta się z niego jedynie w ciepłych miesiącach. 

Zimowy ogród na balkonie to genialne rozwiązanie dla osób pragnących swojego własnego zielonego zakątka, a niestety nie posiadają tradycyjnego ogrodu.

Ogród zimowy na balkonie – ogrzewanie

Ogrody zimowe dzielą się na te całoroczne i sezonowe. Aby cieszyć się naszym ogrodem zimowym przez cały rok – koniecznie zadbaj o ogrzewanie. Jest to niezbędne, ponieważ temperatura w oranżerii wytrąca się około 4 razy szybciej niż w przypadku zabudowanych ścianami pomieszczeń. Jak ogrzać ogród zimowy? Najłatwiej zaopatrzyć się w grzejnik elektryczny, bądź ogrzewanie podłogowe. Z racji, iż mamy do czynienia z zewnętrznym pokojem, musisz pamiętać, że takie rozwiązania przyniosą dodatkowe koszty. Szczególnie zauważalne będzie to dla tych z Was których ogród zimowy otoczony jest trzema szklanymi ścianami.

Ogród zimowy – wentylacja

Zimowy ogród pomaga w zatrzymaniu ciepła w mieszkaniu. Niestety jednak, gdy na polu panuje wysoka temperatura, jak na przykład w lecie, przyczynia się do przegrzewania mieszkania. Projektując więc ogród zimowy, nie możemy zapomnieć o wentylacji. Jest niezbędna w każdej oranżerii. Jednym ze sposobów jest umieszczenie dużej ilości okien i drzwi, co pozwoli nam w szybki sposób przewietrzyć pomieszczenie. Może okazać się to jednak niewystarczającym rozwiązaniem. W takim przypadku warto zdecydować się na specjalne nawiewniki. Specjalne nawiewniki wpuszczają chłodne powietrze do ogrodu, wypuszczając ciepłe.

Oświetlenie

Oświetlenie jest jedną z kluczowych spraw w kwestii aranżacji ogrodu zimowego. Na jesień i zimę już koło 16 robi się ciemno. Dobrym rozwiązaniem na oświetlenie ogrodu zimowego będą lampy solarne, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie. Jeżeli w dalszym ciągu nie będzie wystarczającej ilości światła – zdecyduj się na lampy elektryczne.

Przeczytaj jeszcze: Jak urządzić biuro?

Ogród zimowy, dzięki dobrej cyrkulacji powietrza, jest oszczędnym rozwiązaniem. Ponadto pozwala korzystać z każdej pory roku, ciesząc przy tym pięknymi widokami. Odpowiednio urządzony, jest niezwykle klimatyczny i z pewnością zrobi na bliskich wrażenie!

Jak urządzić mieszkanie na wynajem – porady na funkcjonalne i atrakcyjne wnętrza

Redakcja domplusdom.pl

Od lat z pasją zgłębiam tajniki budownictwa, aranżacji wnętrz i ogrodów. Na blogu domplusdom.pl dzielę się praktycznymi poradami oraz inspiracjami, które pomogą Ci stworzyć dom marzeń – funkcjonalny, przytulny i dopasowany do Twoich potrzeb. Od najnowszych trendów wnętrzarskich, przez nowinki technologiczne, po sprawdzone triki ogrodnicze – znajdziesz tu wszystko, co warto wiedzieć, by cieszyć się swoim miejscem na ziemi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?