Las w słoiku to coraz bardziej popularna dekoracja, pojawiająca się w ogromnej ilości domów. Nic dziwnego – potrafi być naprawdę efektowna i można przygotować ją samemu. Aczkolwiek trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, by ogród w słoiku cieszył oko i był trwały. Rośliny w słoiku powinno się właściwie dobrać, bowiem nie wszystkie gatunki dobrze będą czuły się w miniaturowym środowisku. Jak się zabrać do tworzenia lasu w słoiku?
Zgromadzenie materiałów
Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie szkło – może być to ozdobny wazon, słój, misa lub butelka. Do tego należy zakupić ziemię o kwaśnym odczynie oraz żwirek, który będzie pełnił rolę warstwy drenażowej. Przyda się także węgiel aktywny. Niezbędne są sadzonki różnych roślin: miniaturowe paprotki, bluszcz czy fittonia. Rolę ozdób mogą pełnić szyszki, patyki, kora lub kamienie. Dodatkowo należy kupić żywy mech.
Las w słoiku krok po kroku
Po pierwsze, najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego pojemnika. Musi być on wykonany z białego szkła o maksymalnie cienkich ścianach. Bardzo ważne jest umycie go wcześniej w gorącej wodzie i dokładne wytarcie do sucha. Przygotowane szkło można już wypełniać.
Na samym dnie znaleźć się powinien żwirek drenażowy. Jego zadaniem jest zatrzymanie nadmiaru wody, który nie zostanie wchłonięty przez podłoże. Dodatkowo, będzie on pełnił rolę dekoracyjną. Na żwirek nakłada się warstwę podłoża o grubości maksymalnie ośmiu centymetrów. Pierwszą część ziemi należy wymieszać z aktywnym węglem. Ma on za zadanie wspomóc obieg wody w naczyniu i wspomaga funkcjonowanie lasu w słoiku. Tak przygotowane podłoże gotowe jest na posadzenie odpowiednich gatunków roślin.
Rośliny w słoiku przez pewien czas będą jeszcze rosnąć, dlatego nie powinno być ich zbyt wiele. Jeśli las w słoiku ma poprawnie funkcjonować, zaleca się posadzenie maksymalnie kilku roślin. Sadzonki powinny mieć naprawdę niewielkie rozmiary, dopasowane do wielkości naczynia, w jakim będą rosły.
W podłożu należy wykonać niewielkie zagłębienie, w którym umieszcza się roślinkę. Następnie należy ją zasypać i delikatnie docisnąć glebę dookoła w celu ustabilizowania sadzonki. Warto dobrać różne wersje kolorystyczne roślin, dzięki czemu kompozycja będzie o wiele ciekawsza wizualnie.
Teraz przychodzi pora na rozmieszczenie dekoracji. Skały o ciekawych kształtach, patyki, szyszki lub kamienie – to wszystko będzie prezentować się fantastycznie, jeśli chodzi o ogród w słoiku. Każdy element dekoracji musi być odpowiednio ustabilizowany, by nie przemieszczał się swobodnie po wnętrzu naczynia. Na końcu przychodzi pora na rozmieszczenie wilgotnych kupek mchu.
Kiedy ogród w słoiku jest gotowy
Rośliny w słoiku już rosną, kompozycja jest gotowa – co teraz? Całość należy podlać miękką, przegotowaną, czystą wodą. Pierwsze podlanie powinno być dość obfite, jednak nie wolno przesadzać z ilością wody. Zbyt duża ilość zaszkodzi roślinkom bardziej, niż chwilowa susza.
Trzeba pamiętać o tym, że lasu w słoiku nie wolno trzymać w miejscu mocno nasłonecznionym. podobnie musi być on przechowywany z daleka od źródeł ciepła. W środku pod jego wpływem temperatura może wzrosnąć tak bardzo, że stanie się zabójcza dla roślinek. Kolejne podlewanie lasu warto powtórzyć po kilku tygodniach. Następne powinno odbyć się w przeciągu kilku miesięcy. Oznaki nadchodzącej suszy to zmiana koloru mchu na jasną zieleń. W takim przypadku należy wlać do słoja jednorazowo około 50 mililitrów wody – najlepiej przy pomocy strzykawki.