Dobór osprzętu do elektronarzędzi wpływa bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo specjalisty. Świetnie widać to na przykładzie tarczy diamentowych. Te należy dobierać pod konkretny materiał. W ten sposób dba się o utrzymanie wysokiej jakości cięcia oraz redukuje ryzyko uszkodzenia materiału, co może wiązać się ze sporymi kosztami. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę przy zakupie dobrej tarczy diamentowej.
Produkty do zadań specjalnych
Tarcza diamentowa to produkt przeznaczony do zadań specjalnych, czyli do obróbki trudnych materiałów. Stosuje się ją tam, gdzie zwykła tarcza jest niewystarczająca. Model ten charakteryzuje się specjalnym diamentowym nasypem. Ten nie tylko zwiększa wytrzymałość tarczy, ale również wpływa na większą precyzję cięcia i możliwość uzyskania gładkich powierzchni. Na co dzień diamentowe modele stosowane są przy obróbce takich materiałów, jak m.in.: ceramika, glazura, gres, beton, marmur, klinkier, porcelana czy szkło.
Jak dobrać tarczę diamentową do materiału?
Na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz diamentowych. Różnią się one m.in. konstrukcją i właściwościami. Poniżej w kilku zdaniach opisano trzy podstawowe z nich oraz ich docelowe przeznaczenie.
Tarcze diamentowe bez szczelin
Modele bez szczelin popularnie nazywane są tarczami „turbo”. To uniwersalny osprzęt. Z jego pomocą można obrabiać i ciąż różnego rodzaju materiały, w tym te o wysokiej kruchości i ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia.
Tarcze diamentowe ze szczelinami
Te tarcze posiadają klasyczne segmenty i nacięcia. Zapewnia to większą kontrolę nad procesem cięcia i stabilizację ostrza. Stosowane są przy pracy z takimi materiałami, jak m.in.: lekki beton, miękka cegła czy też dachówka.
Tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą
W tych modelach mamy do czynienia z bieżnią ciągłą. W praktyce oznacza to, że na całej tarczy znajduje się diamentowe pokrycie. Nie ma w nim przerw ani charakterystycznych ząbków. Tarcze diamentowe tego typu znane są ze swojej wytrzymałości. Stosuje się je do cięcia m.in.: betonu, kamienia, glazury, gresu i innych twardych oraz kruchych materiałów.
Dostosowanie tarczy diamentowej do metody cięcia
Kolejnym aspektem jest dobór tarczy pod konkretną metodę cięcia. Na rynku dostępne są tarcze diamentowe do cięcia na mokro i sucho. Te pierwsze są chłodzone cieczą, co minimalizuje ryzyko ich przegrzewania się i utraty właściwości. Tarcze do cięcia na sucho preznaczone są do pracy przerywanej. Oznacza to, że wymagają kilkuminutowych przerw na schłodzenie. W przeciwnym razie można uszkodzić tarczę lub obrabiany materiał. Pamiętaj też o tym, aby średnicę tarczy diamentowej dobierać bezpośrednio do posiadanego elektronarzędzia oraz planowanej pracy. W sklepach dostępne są modele w dużej rozpiętości rozmiarów.
Szukasz tarczy diamentowej? Sprawdź ofertę Mensura
Wiesz już, czy kierować się przy zakupie tarczy diamentowej. Zależy Ci na trafionym zakupie? Warto sprawdzić ofertę przygotowaną przez ekspertów Mensura. Znajdziesz w niej produkty czołowych producentów, w tymm.in.: DeWalt, Stanley Distar, Sadu, Adiam czy Rubi. Dostępne są w dobrym stosunku ceny do jakości i spełniają najwyższe rynkowe standardy. Zapraszamy do zakupów.
Artykuł sponsorowany